Man kan inte fiska närmare Polcirkeln än här, då Polcikeln korsar mitten av denna skogssjö ca 25km norr om Övertorneå, dit vi åker i minibuss. Sjön ligger lättillgängligt nära bilväg, men ändå mitt ute i skogen. Pimpelfiske är en enkel och avkopplande aktivitet som passar de flesta. Vi hjälper er att komma igång med fisket.
Lunch tillagas i den närliggande grillkåtan där man också kan värma sig om det skulle behövas. En härlig eld kan göra underverk under kalla vinterdagar, och det är lätt att fastna med blicken i de näst intill meditativa lågornas sken.
Njut av stillheten, den snöklädda naturen och den friska arktiska luften. Turen passar bra för alla som vill prova pimpelfiske och uppleva en härlig dag ute i naturen utan att anstränga sig så mycket.